Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie puławskim

Data publikacji 19.03.2021

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już od 2016 roku. Dzięki niej, bez wychodzenia z domu obywatele mogą wskazać Policji zagrożenia, które są dla nich najbardziej uciążliwe. Od czasu powstania mapy, w powiecie puławskim naniesiono 3235 zagrożeń. Najwięcej z nich dotyczy przekraczania prędkości przez kierujących pojazdami mechanicznymi.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Puławach podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu puławskiego. Analiza wskazuje, że od początku jej funkcjonowania, to jest od września 2016 roku, naniesiono w powiecie puławskim 3235 zgłoszeń. Najwięcej z nich dotyczyło Puław - 2005, a najmniej terenu działania Posterunku Policji w Kazimierzu Dolnym. Na terenie działania Komisariatu Policji w Kurowie odnotowano 832 zgłoszenia, a Posterunku Policji w Nałęczowie 289. Policjanci potwierdzili i wyeliminowali 1392 zgłoszenia co stanowi 57,6 %. Każde zgłoszenie na mapę jest weryfikowane przez funkcjonariuszy, a w przypadku jego potwierdzenia eliminowane lub przekazywane do innych podmiotów pozapolicyjnych jeżeli dotyczy ich działalności.

Z danych statystycznych wynika, że najwięcej zgłoszeń dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aż 1433 zgłoszenia dotyczyły przekroczenia dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami mechanicznymi. Z kolei nieprawidłowe parkowanie zauważono i zgłoszono w 535 przypadkach. Mieszkańcy naszego powiatu zauważyli także zagrożenie w postaci spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych - 482 i nielegalne rajdy samochodowe w 195 przypadkach. Sytuacje kiedy policjanci przekazują informacje na temat zgłoszonych zagrożeń do innych instytucji, dotyczą głównie złej organizacji ruchu drogowego. Zarządcy drogi są wówczas obligowani do poprawy istniejącej infrastruktury, tak aby wszyscy uczestnicy ruchu mieli pewność, że są bezpieczni.

Żeby dokonać zgłoszenia, wystarczy komputer bądź telefon z dostępem do Internetu. Korzystanie z mapy nie wymaga podania żadnych danych osobowych. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy miejsce i rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności do 5 megabajtów. Za pośrednictwem mapy możemy informować o wielu sytuacjach, które z punktu widzenia obywateli są bardzo ważne.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania zdarzeń o charakterze nagłym. W przypadku potrzeby zgłoszenia takiego zdarzenia należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

podkomisarz Ewa Rejn - Kozak

Powrót na górę strony