Spotkanie z młodzieżą na temat handlu ludźmi
Pierwszą myślą wielu z nas, jeśli chodzi o handel ludźmi jest - „mnie to nie dotyczy”. Dopiero rozmowa na temat tego zjawiska i jego rozmiarów powoduje, że uświadamiamy sobie, że może to dotyczyć każdego z nas, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie. O tym, czym jest handel ludźmi, jak działają sprawcy, a przede wszystkim na co należy zwrócić uwagę, żeby nie stać się ich ofiarą i gdzie szukać pomocy z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Terapii i Readaptacji „Powrót z U” rozmawiała puławska policjantka.
Spotkanie, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Młodzieżowym Ośrodku Terapii i Readaptacji „Powrót z U” w Albrechtówce w gminie Kazimierz Dolny było częścią akcji informacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Handel ludźmi to przestępstwo!”. Miało ono na celu uświadomienie jak poważnymi problemami są: przymusowa praca, zmuszanie do nierządu, handel dziećmi czy narządami.
Rozmawiając z młodymi ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy mieli kontakt ze środkami odurzającymi oraz osobami o kryminalnej przeszłości policjantka chciała przestrzec i uchronić ich przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się m.in. czym jest handel ludźmi, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę, co zrobić, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi.
Jak podaje MSWiA, handel ludźmi stanowi współczesną formę niewolnictwa. Bieda i niepewność jutra, problemy ekonomiczne i polityczne zmuszają ludzi do wyjazdu z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Ludzie traktowani są jak towar, który można sprzedać oraz wykorzystać do pracy lub komercyjnych aktów nierządu. Osoby zatrudnione legalnie lub nielegalnie w wielu sektorach gospodarki, takich jak rolnictwo czy przemysł spożywczy, pracują często za minimalne stawki albo w ogóle nie otrzymują wynagrodzenia. Ofiarą tego procederu paść zarówno mężczyźni, kobiety, jaki i dzieci.
Ale handel ludźmi to nie tylko przymusowa praca lub zmuszanie do nierządu. To także nielegalna adopcja, pornografia dziecięca, żebractwo, wykorzystywanie do celów przestępczych oraz wszelkie działania skierowane na wyzysk ludzi, naruszające prawo decydowania o sobie. Ofiarą może stać się każdy bez względu na wiek, płeć, czy pochodzenie. Środkiem do osiągniecia przez sprawców celu jest między innymi stosowanie przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej, gróźb, różnych form zastraszania.
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, wyjeżdżając za granicę kraju, pamiętaj :
- Dopełnij wszelkich formalności;
- Ubezpiecz się;
- Nigdy nie oddawaj swojego paszportu pośrednikowi ani innym osobom;
- Sprawdź, czy pośrednik oferujący Ci pracę działa legalnie;
- Upewnij się , że Twój pracodawca istnieje;
- Poinformuj najbliższych o miejscu pobytu i ustal zasady kontaktów np. raz dziennie o ustalonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów np. przekaż pozdrowienia dla kogoś kto nie istnieje;
- Zrób kserokopię dokumentów oraz aktualne zdjęcie i zostaw bliskim osobom, zaufanym osobom.
Więcej na temat handlu ludźmi można znaleźć na stronach internetowych:
Krajowego Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi www.kcik.pl, www.handelludzmi.eu
Infolinia dla ofiar oraz poradnictwo przedwyjazdowe numer telefonu 22 628 0120
LaStrada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, www.strada.org.pl,
Telefon zaufania: +48 22 628 99 99 (pomoc, porady)
źródło: gov.pl
podkomisarz Ewa Rejn - Kozak