Aktualności

Uratowali życie 54 latkowi

Data publikacji 14.10.2021

Gdyby nie szybkie i sprawne działanie dyżurnej oraz dwojga funkcjonariuszy Wydziału Prewencji puławskiej komendy, próba samobójcza 54 latka zakończyłaby się tragicznie. O uratowaniu jego życia zdecydowały minuty. Najpierw dyżurna ustaliła miejsce zdarzenia, a następnie policjanci dostali się do mieszkania, gdzie znaleźli mężczyznę i reanimując go, przywrócili mu funkcje życiowe.

Wczorajszej nocy do puławskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że ktoś próbuje odebrać sobie życie, nie radząc sobie z chorobą. W zgłoszeniu nie było żadnych danych osoby ani adresu gdzie przebywa. Był tylko numer telefonu. Dyżurna, asp. szt. Lidia Kisielewska, która odebrała zgłoszenie natychmiast podjęła działania zmierzające do ustalenia przede wszystkim miejsca zdarzenia. Mając wieloletnie doświadczenie w służbie na stanowisku kierowania, przeszukała wiele systemów, w tym rejestr interwencji, na podstawie którego wytypowała adres. Natychmiast skierowała na miejsce patrol prewencji, sierż. szt. Grzegorza Sykuta i post. Małgorzatę Sadkowską.

Z uwagi na to, że sytuacja działa się około godziny 2 w nocy, wielu mieszkańców nie otwierało drzwi do klatki schodowej bloku, gdzie miało mieć miejsce zdarzenie. Mimo tego, policjanci nie dali za wygraną. Decydująca była każda minuta. Po dostaniu się na klatkę schodową, policjanci zaczęli głośno stukać do drzwi mieszkania, które wytypowała dyżurna. Otworzyła je zaspana młoda kobieta, która nie wiedziała co się dzieje. Policjanci wbiegli do łazienki, gdzie zastali nieprzytomnego mężczynę, który podjął już próbę samobójczą. Natychmiast ją uniemożliwili i przystąpili do jego reanimacji, przywracając mu funkcje życiowe. Jednocześnie dyżurna wezwała na miejsce pogotowie ratunkowe. Do czasu przyjazdu karetki, policjanci monitorowali czynności życiowe poszkodowanego. Przytomny 54 latek został przekazany pod opiekę załogi pogotowia, która przewiozła go do szpitala. 

To nie jedyne zdarzenie w ostatnim czasie, gdzie szybka reakcja policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Puławach uratowała ludzkie życie.

Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. W trudnych chwilach możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Kontakt ze specjalistami dyżurującymi pod podanymi niżej numerami telefonów jest bezpłatny, a porady i pomoc udzielane są anonimowo. Nie musimy być sami z naszymi problemami.

Kryzysowy Telefon Zaufania numer 116-123 (czynny codziennie w godzinach 14.00-22.00)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży numer 116-111 (czynny codziennie, przez całą dobę).

 

podkomisarz Ewa Rejn - Kozak

Powrót na górę strony