Aktualności

Rowerzyści! Pamiętajcie o bezpieczeństwie i znakujcie swoje rowery.

Data publikacji 18.05.2022

Z każdym dniem, na drogach i ścieżkach rowerowych powiatu puławskiego pojawia się coraz więcej rowerzystów. Aby użytkownicy jednośladów byli bezpieczni, powinni stosować się do przepisów ruchu drogowego. Policjanci przypominają także, aby właściwie zabezpieczać swoje rowery, pamiętając by nie zostawiać ich bez nadzoru. Dobrze byłoby je także oznakować. Podajemy miejsca i terminy znakowania rowerów w powiecie puławskim.

Mówiąc o bezpieczeństwie rowerzystów, należy zaznaczyć, że ich bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nich samych. To od użytkowników jednośladów, ich znajomości przepisów ruchu drogowego oraz poczucia odpowiedzialności i rozsądku zależy czy będą bezpieczni i unikną nieprzyjemnych zdarzeń lub niebezpiecznych sytuacji.

Jeśli chodzi o właściwe zachowanie na drodze to należy wiedzieć, że rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący jednośladem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi). Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Warto wspomnieć jeszcze o kwestii widoczności. Kamizelka czy szelki odblaskowe, opaski, a przede wszystkim prawidłowo zamontowane i sprawne oświetlenie roweru ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Mimo, że przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych należy wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy, a odblask czyni nas widocznymi.

Pamiętając o obowiązkowym wyposażeniu roweru oraz o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu rowerów. Jednoślady postawione bez nadzoru i niezabezpieczone są zachętą dla złodziei, którzy tylko czekają na takie okazje. Rowerów bez zabezpieczenia nie należy zostawiać w miejscach publicznych, np. przed blokiem, sklepem czy na ulicy. Nie należy ich także stawiać na klatkach schodowych, korytarzach, przed drzwiami piwnic czy też innych miejsc, które nie posiadają zabezpieczeń przed dostępem osób postronnych. Dobrze jest mieć zdjęcie swojego roweru oraz numeru ramy, gdyż w przypadku jego utraty, usprawni to proces składania zawiadomienia oraz późniejszych czynnościach wykrywczych i identyfikacji sprzętu.

Warto rozważyć oznakowanie swojego roweru przez Policję. Przypominamy, aby oznakować rower wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód zakupu towaru. Znakowanie jest bezpłatne. W celu uniknięcia ewentualnych wyjaśnień w czasie policyjnej kontroli zalecamy, by w przypadku sprzedaży roweru przekazać nowemu właścicielowi odcinek dotyczący jego oznakowania.

W Komendzie Powiatowej Policji w Puławach, przy ulicy Wojska Polskiego 6 znakowanie rowerów odbywa się w czwartki w godzinach od 15:00 do 17:00. Policjanci i pracownicy znakują rowery także podczas imprez plenerowych - pikników, festynów. Informację o tym gdzie i w jakich godzinach będą znakowane rowery podaje wówczas organizator.

Informacje na temat znakowania rowerów na terenie powiatu puławskiego można otrzymać telefonując pod numer telefonu (47) 812 33 06 lub (47) 812 32 90.

podkomisarz Ewa Rejn - Kozak

 

Powrót na górę strony