Aktualności

Noś odblaski, bądź widoczny!

Data publikacji 30.11.2022

Policjanci ruchu drogowego nie ustają w działaniach mających na celu uświadomienie pieszym, jak ważne jest noszenie przez nich odblasków. Zapadający szybko zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne i pieszy ubrany na ciemno, nie mający elementów odblaskowych umieszczonych w widocznym dla kierowcy miejscu - to prosta droga do tragicznych w skutkach zdarzeń. Dlatego - nośmy odblaski, również w obszarze zabudowanym!

Obecna pora roku, szybko zapadający zmrok, zmieniające się warunki pogodowe, mgła lub opady deszczu powodują, że warunki na drodze są niekorzystne, a widoczność utrudniona. Dotyczy to zwłaszcza pieszych, którzy ubierając się na ciemno, są bardzo mało widoczni dla kierujących pojazdami.  

Przypominamy, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Zachęcamy jednak do używania odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie poruszamy się pieszo. Nawet niewielki element odblaskowy może uratować nam życie.

 pieszy ubrany na ciemno obok samochód na ulicy        pieszy w ciemnym ubraniu z opaską odblaskową na ramieniu

O tym, jak ważne jest noszenie odblasków oraz poruszane się właściwą stroną drogi przypominają pieszym policjanci ruchu drogowego z puławskiej komendy. Zwracają przy tym uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, tłumaczą jakie konsekwencje, nie tylko karne można ponieść za lekceważenie obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Natrafiając na drodze na osoby, które ich nie posiadają, wręczają opaski odblaskowe i apelują o stosowanie się do przepisów oraz rozsądek.

komisarz Ewa Rejn - Kozak

Powrót na górę strony