Aktualności

"Danie wspólnych chwil" - o bezpieczeństwie z seniorami z Wąwolnicy

Data publikacji 07.11.2023

Policjantka puławskiej komendy spotkała się z seniorami oraz członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich Babki z Pomysłem z Wąwolnicy. Spotkanie odbyło się w ramach akcji "Danie wspólnych chwil" prowadzonej przez Fundację Biedronka i było jednym ze sposób na integrację lokalnego środowiska. Dla nas jest to doskonała okazja do przekazania seniorom jak największej ilości ważnych informacji o bezpieczeństwie - jak przeciwdziałać oszustwom i dbać o siebie, również poprzez noszenie odblasków.

Podczas sobotniego spotkania w Wąwolnicy, zorganizowanego przez "Babki z Pomysłem"  spotkały się trzy pokolenia - seniorzy, zaproszeni goście oraz dzieci, które również miały swój udział w prelekcji na temat bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Wąwolnica Pan Marcin Łaguna, który bardzo ceni sobie inicjatywy tego typu i będąc gospodarzem gminy wie, że o bezpieczeństwo trzeba dbać niezależnie od wieku. 

Funkcjonariuszka prowadząca spotkanie przedstawiła zgromadzonym osobom przykłady działania oszustów, podając konkretne przykłady. Była mowa o oszustach, którzy dzwoniąc, nie tylko do osób starszych podają się za członków rodziny lub przedstawicieli służb czy instytucji żądają przekazania pieniędzy. Mówiono także o przekazywaniu swoich danych osobom nieuprawnionym - czy to za pośrednictwem wiadomości tekstowych, klikania w nieznane linki czy odpowiadania na wiadomości przesyłane za pośrednictwem social mediów. 

Aby mieszkańcy Wąwolnicy nie padli ofiarami oszustów, policjantka podałą konkretne sposoby postępownia oraz przykłady w jaki sposób zachować się gdy mamy podejrzenie, że ktoś ma wobec nas nieuczciwe zamiary. Nie brakowało informacji zwrotnych od uczestników spotkania, którzy z różnymi podobnymi sytuacjami spotkali się w swoim życiu. 

policjantka prowadząca spotkanie dla seniorów siedzących przy stołach

Policjantka przestrzegała, aby w żadnym wypadku nie ufać nieznajomym, weryfikować wszelkie usłyszane informacje z osobami najbliższymi czy sąsiadami. Ponadto nie należy udzielać informacji na swój temat, nie podawać danych osobowych, aby nie doszło do utraty tożsamości, a tym bardziej nie informować o ilości posiadanej w domu gotówki lub kosztowności. W takich i podobnych sytuacjach, jeśli są wątpliwości należy niezwłocznie powiadomić Policję i przekazać treść rozmowy.

Na koniec uczestnicy dowiedzieli dlaczego tak istotne jest noszenie elementów odblaskowych, umieszczonych na odzieży wierzchniej w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Przykłady różnego rodzaju odblasków zaprezentowały dzieci, które miały mnóstwo frajdy, że tym razem to one mogą czegoś nauczyć babcie i dziadków.

komisarz Ewa Rejn - Kozak

  • policjantka na spotkaniu z seniorami
  • policjantka i Wójt Gminy Wąwolnica z seniorami
  • policjantka prezentująca odblaski
Powrót na górę strony