Aktualności

Spotkanie dzielnicowego z seniorami z Janowca

Data publikacji 17.11.2023

Dzielnicowy z puławskiej komendy spotkał się z członkami Klubu Seniora z Janowca. Tematem było bezpieczeństwo osób starszych. Dzielnicowy przestrzegał przed pochopnie zawieranymi umowami, wpuszczaniem do mieszkań osób nieznajomych oraz o oszustach, którzy okradają seniorów wykorzystując ich dobroduszność i chęć niesienia pomocy najbliższym. Przypomniał również o potrzebie noszenia odblasków.

Dzielnicowy z gminy Janowiec, starszy aspirant Michał Bielecki w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców swojego rejonu spotkał się z członkami janowieckiego Klubu Seniora, aby porozmawiać z nimi o szeroko pojętym bezpieczeństwie. 

Na początek dzielnicowy ostrzegł seniorów przed oszustami, którzy metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” kradną oszczędności, wykorzystując dobroduszność i otwartość starszych ludzi na pomoc najbliższym. Wskazał metody działania przestępców oraz przypomniał, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy oraz nie zdradza szczegółów prowadzonych akcji. Każdy telefon, w czasie którego rozmówca prosi o pożyczkę należy skonsultować z członkami rodziny i sprawdzić czy „wnuczek” po drugiej stronie słuchawki nie jest oszustem czyhającym na majątek starszej osoby. Przypominał, aby o nietypowych, wzbudzających niepokój telefonach natychmiast informować Policję. Tłumaczył również, w jaki sposób można ustrzec się przed tego typu przestępstwami.

dzielnicowy z seniorami

Następnie poruszony został temat nieuczciwych sprzedawców i akwizytorów. Dzielnicowy przestrzegł mieszkańców gminy Janowiec przed pochopnie zawieranymi umowami, przypomniał, że często najistotniejsze treści w umowach pisane są „małym druczkiem” dlatego też należy je dokładnie przeczytać, niejasności wyjaśnić, a przed podpisaniem umowy najlepiej skorzystać z porady bliskiej osoby. Dzielnicowy ostrzegł również przed wpuszczaniem do domu nieznajomych, którzy oferują do sprzedaży różne produkty lub twierdzą, że są przedstawicielami gazowni, zakładu energetycznego, bądź innej instytucji a ich wizyta związana jest np. z koniecznością naprawy usterki lub sprawdzenia instalacji. Policjant przypominał, że zawsze przed wpuszczeniem do domu nieznajomej osoby należy sprawdzić jej wiarygodność oraz upewnić się, że powód jej wizyty jest prawdziwy i uczciwy.

Na koniec starszy aspirant Michał Bielecki omówił najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze. Wyjaśnił uczestnikom jakich zasad należy przestrzegać zarówno wtedy kiedy jesteśmy pieszymi, kierującymi jednośladem czy samochodem. Podkreślił rolę jaką odgrywają elementy odblaskowe, zwłaszcza w takim okresie jak teraz, gdy szybko zapada zmrok, a panująca pogoda - mgły, opady deszczu czy śniegu utrudniają kierowcom widoczność. Na koniec policjant rozdał uczestnikom różnego rodzaju odblaski, by byli bardziej widoczni na drodze i bardziej bezpieczni.

komisarz Ewa Rejn - Kozak

 

 

Powrót na górę strony