Aktualności

Debata społeczna w Puławach

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” – to hasło przewodnie debaty społecznej, która odbyła się w Puławach. Wśród poruszonych zagadnień znalazły się między informacje dotyczące przeciwdziałania oszustwom oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przekazano również informacje na temat aplikacji służących poprawie bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami, spostrzeżeniami i cennymi uwagami.

W tym tygodniu puławscy policjanci spotkali się z mieszkańcami Puław na debacie społecznej z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. Debata odbyła się w sali konferencyjnej Mediateki i dotyczyła bezpieczeństwa seniorów.

Ze strony Komendy Powiatowej Policji w Puławach w spotkaniu uczestniczyli: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Puławach podinsp. Mariusz Marzec, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego kom. Wojciech Warszawski, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Przemysław Bernat, oficer prasowy kom. Ewa Rejn-Kozak oraz st. sierż. Małgorzata Okoń z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii.

Swoją obecnością zaszczycili nas goście z Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia oraz Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także mieszkańcy Puław.

Na wstępie głos zabrał podinsp. Mariusz Marzec, który powitał wszystkich uczestników i przypomniał ideę debat społecznych, a także zwrócił uwagę na celowość organizowania wspólnych spotkań, pozwalających na bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną.

Następnie st. sierż. Małgorzata Okoń przedstawiła prezentację dotyczącą przeciwdziałania oszustwom, zwłaszcza wobec osób starszych. Nie zabrakło informacji o metodach działania oszustów, nieuczciwych sprzedawcach i domokrążcach oraz o tym, jak nie dać się oszukać i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Z kolei Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego kom. Wojciech Warszawski przedstawił prezentację obrazującą stan bezpieczeństwa na drogach Puław i powiatu puławskiego, szczególny nacisk kładąc na działania profilaktyczne, mające za zadanie przeciwdziałać popełnianiu przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym. Przypomniał także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych oraz wskazał na korzyści z tego wynikające. 

W dalszej części spotkania oficer prasowy przedstawiła funkcjonowanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa", prezentując uczestnikom debaty jak szybko i w prosty sposób można nanieść na mapie miejsce w którym występują potencjalne zagrożenia. Funkcjonariuszka omówiła też sposób działania i możliwości aplikacji „Moja Komenda”. Uczestnicy debaty dowiedzieli się gdzie i w jaki sposób można znaleźć kontakt do swojego dzielnicowego czy też jak dotrzeć do najbliższej jednostki Policji.

Działania Policji w powiecie puławskim, najczęściej występuje zagrożenia i sposoby na ich unikanie zrelacjonował Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Przemysław Bernat. Dziękując za wszystkie przekazane sugestie i wnioski wskazał sposoby ich rozwiązania, a także środki, dzięki którym poprawi się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. 

Po wystąpieniach funkcjonariuszy rozpoczęła się dyskusja, w której kolejne osoby zabierały głos i przekazywały swoje uwagi, spostrzeżenia i sugestie w zakresie policyjnych działań. Efektem tych rozmów było wypracowanie wniosków, których realizacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Puław i powiatu puławskiego. Nie zabrakło też słów podziękowania w kierunku policjantów za ich służbę na rzecz lokalnej społeczności. 

Kolejny raz debata pokazała, jak istotną rolę na rzecz wzrostu poczucia bezpieczeństwa ma współpraca Policji nie tylko z samorządami i instytucjami, ale również z lokalną społecznością. Kończąc spotkanie uczestnicy wypełnili anonimowe ankiety dotyczące oceny stanu bezpieczeństwa, jak również ich oczekiwań wobec naszej służby.

komisarz Ewa Rejn-Kozak

 

 

Powrót na górę strony