Aktualności

Zwracajmy uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem

Data publikacji 09.01.2024

Od kilku dni zima w naszym regionie daje się we znaki. Temperatura powietrza spadła sporo poniżej zera. To trudny czas nie tylko dla kierowców, ale przede wszystkim dla osób bezdomnych, nieporadnych życiowo, czy też znajdujących się pod wpływem alkoholu. Puławscy policjanci, sami i wspólnie ze Strażą Miejską kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, proponują pomoc i szukają rozwiązań w trudnych sytuacjach. Nie pozostajemy obojętni i namawiamy do tego innych - w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia nie wahajmy się dzwonić po służby!

Od kilku dni zima w naszym województwie przypomina o sobie w zdecydowany sposób. Temperatura sporo poniżej zera, śnieg, śliska nawierzchnia na drogach. To wszystko powoduje, że o wiele trudniej się jeździ, chodzi, a tym bardziej nocuje w nieogrzewanych pomieszczeniach. Dla osób bezdomnych, nieporadnych życiowo, czy też znajdujących się pod działaniem alkoholu może oznaczać to walkę o zdrowie lub życie. Jeśli osoby te przebywają na dworze, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub będąc pod wpływem alkoholu, dającego złudne poczucie ciepła, szybko może dojść do tragedii.

Aby nie dopuścić do tego, puławscy policjanci, zwłaszcza pełniący służbę patrolową i dzielnicowi, zwracają uwagę na miejsca gdzie mogą przebywać bezdomni, chorzy czy samotni. Sprawdzane są pustostany, altany i działki. Spotykanym tam osobom potrzebującym pomocy, policjanci zawsze proponują odwiezienie do miejsc, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w bezpiecznych warunkach. Współpracują w tym zakresie z innymi służbami, np. strażą miejską czy pomocą społeczną. Szybka i sprawna wymiana informacji między instytucjami pomocowymi jest gwarantem dotarcia wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje wsparcia.

policjanci przez zrujnowanym budynkiem obok radiowóz

W tym wymagającym czasie, jesteśmy wyjątkowo wyczuleni na osoby nadużywające alkoholu, który powoduje, że jego amatorzy zasypiają na parkowych ławkach lub przewracają się na ziemię, nie mając siły wstać i iść dalej. Mundurowi dobrze wiedzą, że zawsze w takiej sytuacji należy interweniować, ponieważ od tego może zależeć ludzkie zdrowie i życie. Z roku na rok daje się zauważyć, że nasze społeczeństwo również jest coraz bardziej wyczulone na tego typu sytuacje. Mieszkańcy naszego powiatu dzwonią na numer 112 lub do dzielnicowego, widząc osoby, które przysypiają na przystankach autobusowych lub w okolicy sklepów wielkopowierzchniowych. To bardzo odpowiedzialna postawa, która może zapobiec tragedii. Telefon na numer alarmowy 112 nic nie kosztuje, a może pomóc uratować czyjeś życie lub zdrowie.

Przypominamy również o znanym już Państwu narzędziu, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji, każdy kto posiada wiedzę o osobie potrzebującej interwencji i pomocy służb, nie wychodząc z domu, może uratować ludzkie życie. W porze zimowej szczególnego znaczenia nabiera dostępny w aplikacji znacznik „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. To dzięki niemu, policjanci mogą szybko zlokalizować osoby potrzebujące i udzielić im niezbędnego wsparcia lub skierować do nich inną, potrzebną pomoc.

komisarz Ewa Rejn - Kozak

  • policjant zaglądający przez wybite okno
  • policjanci rozmawiający z bezdomnym w zaniedbanym budynku
Powrót na górę strony