Aktualności

Interwencja w opuszczonym gospodarstwie

Data publikacji 18.01.2024

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą puławskiej komendy prowadzą postępowanie dotyczące ujawnienia padłych kóz w opuszczonym gospodarstwie w gminie Końskowola. Został powołany biegły, którego opinia będzie kluczowa i pozwoli wyjaśnić czy do padnięcia zwierząt doszło w wyniku zaniedbania osób odpowiedzialnych za opiekę nad nimi.

Wczoraj po południu zostaliśmy powiadomieni, że na opuszczonej posesji w gminie Końskowola znajdują się padłe zwierzęta oraz słychać szczekanie psów i odgłosy innych zwierząt. Zgłoszenie wpłynęło od Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Puławach, którego przedstawicielki znajdowały się na miejscu. 

Funkcjonariusze, którzy zostali skierowani na miejsce, w jednym z budynków gospodarczych znaleźli 4 padłe kozy. Zwierzęta nie posiadały obrażeń zewnętrznych. W kolejnym budynku znajdowały się trzy psy, a w następnym dwie kozy. Policjanci powiadomili Urząd Gminy w Końskowoli o konieczności zabezpieczenia żywych zwierząt. Na miejsce został wezwany weterynarz, który określił dobrostan żywych zwierząt jako niezagrażający ich egzystencji. Zwierzęta miały zapewnioną wodę i pożywienie. Problemem było natomiast dotarcie do współwłaścicielki posesji, odpowiadającej za trzymane tam zwierzęta. Po sprawdzeniu kilku adresów, funkcjonariusze dotarli do kobiety i przywieźli ją na posesję. Po otwarciu przez nią drzwi do budynku mieszkalnego, policjanci sprawdzili obiekt, nie ujawniając innych zwierząt. 

Padłe zwierzęta zostały zabezpieczone celem przeprowadzenia sekcji zwłok, żywe kozy zabezpieczył weterynarz, a psy jego decyzją pozostały na posesji. 

Obecnie policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą prowadzą postępowanie w sprawie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt. Przesłuchiwani są świadkowie, ustalane są wszelkie okoliczności tej sprawy. Powołany został biegły, który po przeprowadzeniu sekcji zwłok kóz wypowie się na temat przyczyny ich padnięcia. 

Przypominamy!

Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa lub wykroczenia przeciwko zwierzętom albo środowisku naturalnemu zadzwoń na numer alarmowy 112 lub skorzystaj z zakładki „Zielona strefa” na naszej stronie internetowej i poinformuj o zaistniałym zdarzeniu drogą mailową. Pamiętajmy, że zwierzę to nie rzecz - to istota żyjąca, tak samo cierpi i odczuwa ból! Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych.

komisarz Ewa Rejn - Kozak

Powrót na górę strony