Aktualności

Bezpieczny Maluch podczas jazdy samochodem

Data publikacji 23.01.2024

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, od 22 do 26 stycznia 2024 roku prowadzimy akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpieczny Maluch”. Policjanci kontrolują kierujących samochodami, którzy dowożą dzieci do placówek oświatowo - wychowawczych i sprawdzają czy dzieci przewożone są prawidłowo. Dzisiaj policjanci pojawili się pod szkołami i przedszkolami m.in. w Puławach, Bronowicach, Baranowie, Gołębiu, Kazimierzu Dolnym oraz Wąwolnicy. 

Policjanci w powiecie puławskim, podobnie jak funkcjonariusze w całym województwie lubelskim prowadzą akcję "Bezpieczny Maluch". Akcja nieprzypadkowo odbywa się w tygodniu poprzedzającym ferie zimowe, tak by w sytuacji ujawnienia nieprawidłowości kierujący mieli czas na uzupełnienie braków przed wyjazdami na odpoczynek zimowy. Działania mają charakter informacyjno - edukacyjny, ale niektórzy kierowcy już przekonali się jakie są konsekwencje łamania przepisów i narażania najmłodszych. 

Dzisiaj policjanci pojawili się pod szkołami i przedszkolami m.in. w Puławach, Bronowicach, Baranowie, Gołębiu oraz Wąwolnicy. 

Działania mundurowych polegały na:

  • kontrolowniu kierujących pojazdami osobowymi w rejonach szkół podstawowych, przedszkoli, żłobków i innych placówek opiekuńczo - wychowawczych podczas przywożenia dzieci na zajęcia edukacyjne;
  • zdecydowanym egzekwowaniu od kierujących pojazdami obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
  • przekazywaniu informacji dotyczących bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego celem podnoszenia świadomości obowiązku korzystania z fotelików i pasów bezpieczeństwa.

Mimo powszechnej świadomości społecznej oraz ogromnego wyboru, dobrych jakościowo fotelików i urządzeń ochronnych, niektórzy kierowcy bagatelizują przepisy, a tym samym narażają swoje pociechy na groźne konsekwencje w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego. 

Przypominamy - za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przewozu dzieci w samochodach, kierujący może zostać ukarany mandatem karnym od 100 - 300 zł w zależności od czynu jakiego popełnił wraz z przypisanymi do niego punktami od 5 - 15. Drugą opcją zakończenia kontroli może być skierowanie przeciwko kierującemu wniosku o ukaranie do sądu.

Przepisy mówią jasno - dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach bądź urządzeniach podtrzymujących.

Jedyne wyjątki od tej reguły to:

  • obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania;
  • jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na wagę i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera;
  • jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;
  • dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej czy karetką.

Apelujemy o stosowanie się do przepisów, rozsądne i odpowiedzialne podejście, zwłaszcza, że dotyczy to osób, za które jesteśmy szczególnie odpowiedzialni - małych dzieci.

komisarz Ewa Rejn - Kozak

  • policjant badający na trzeźwość kierowcę
  • policjant stojący obok samochodu
  • policjanci na tle szkoły
Powrót na górę strony