Aktualności

Policjanci i saperzy spotkali się z uczniami z Janowca

Data publikacji 23.02.2024

Dzielnicowy z KPP w Puławach st. asp. Michał Bielecki, będący jednocześnie policyjnym pirotechnikiem, wspólnie z saperami z Dęblina przeprowadził spotkanie profilaktyczne dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Janowcu. Podczas pogadanki funkcjonariusze przedstawili specyfikę obydwu zawodów, omówili zagrożenia związane z niewybuchami i sposoby postępowania w przypadku znalezienia niebezpiecznych przedmiotów. Widząc ogromne zainteresowanie tematem, mundurowi zaplanowali już kolejne spotkania, w Górze Puławskiej i Gołębiu.

Żołnierze Patrolu Saperskiego nr 34 z 1 Batalionu Drogowo - Mostowego  niemal codziennie dostają zgłoszenia o niebezpiecznych znaleziskach pomimo, że od działań wojennych minęło już kilkadziesiąt lat. Nie każdy jednak wie, że takie zgłoszenia najpierw wpływają do Policji i są sprawdzane przez policyjnych pirotechników. W przypadku ujawnienia niewybuchów to właśnie policyjni pirotechnicy dokonują wstępnej oceny znaleziska i decydują o metodzie zabezpieczenia terenu.

W Komendzie Powiatowej Policji w Puławach jest kilku pirotechników, którzy nie tylko interweniują w przypadku zgłoszeń, ale także uczestniczą w szkoleniach i szkolą innych, by wiedzieli jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

Pod koniec stycznia br. w Twierdzy Dęblin odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy Patrolu Saperskiego z Jednostki Wojskowej 3248  z Dęblina z ryckimi i puławskimi policjantami. Funkcjonariusze pogłębili swoją wiedzę z zakresu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Szkolenie zaowocowało też współpracą na innym gruncie. 

Chcąc przekazać ważne informacje dotyczące unikania zagrożeń związanych z niewybuchami, policjanci wspólnie z saperami rozpoczęli cykl spotkań dla uczniów. 

policjant z saperami na spotkaniu z dziećmi

W tym tygodniu dzielnicowy z terenu Janowca, st. asp. Michał Bielecki wspólnie z saperami z Dęblina odbyli spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Janowcu. Podczas tej niecodziennej lekcji funkcjonariusze przedstawili specyfikę obydwu zawodów, omówili zagrożenia związane z niewybuchami i sposoby postępowania w przypadku znalezienia niebezpiecznych przedmiotów, podkreślając, że znalezione materiały wybuchowe mogą być śmiertelnie niebezpieczne. 

Spotkanie zostało uatrakcyjnione o pokaz sprzętu saperskiego używanego przez żołnierzy z 34 Patrolu Saperskiego 1 Batalionu Drogowo Mostowego w Dęblinie i sądząc po zainteresowaniu dzieci i młodzieży było bardzo ciekawe i potrzebne. Aby dotrzeć do jak największej liczby dzieci, dzielnicowy już zaplanował kolejne spotkania wspólnie z saperami, w szkołach w Górze Puławskiej i Gołębiu. 

komisarz Ewa Rejn - Kozak

Powrót na górę strony