Niewybuchy znalezione na terenie gminy Puławy
Policyjni pirotechnicy z Puław dwukrotnie interweniowali w sprawie niewybuchów pozostałych po II wojnie światowej. Obydwa zostały znalezione na terenie gminy Puławy, w Janowie i Kajetanowie. Zabezpieczyliśmy teren do czasu przyjazdu saperów, którzy zneutralizowali znaleziska. Pamiętajmy, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać, przenosić lub samodzielnie zabezpieczać.
Wczoraj po południu do dyżurnego puławskiej jednostki wpłynęły kolejno dwa zgłoszenia o znalezieniu tzw. niewybuchów pozostałych po II wojnie światowej. W obydwu przypadkach niebezpieczne materiały zostały wykopane podczas prac polowych, najpierw w Janowie, a nieco później w Kajetanowie.
Na miejsce natychmiast zostali skierowani funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, którzy potwierdzili zgłoszenia. Okazało się, że w jednym przypadku był to pocisk artyleryjski, a w drugim moździerzowy. Policjanci zabezpieczyli obydwa miejsca do czasu przyjazdu patrolu rozminowania, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do niewybuchów. Mundurowi sprawdzili też pobliski teren nie ujawniając innych niebezpiecznych przedmiotów. W obydwu przypadkach niebezpieczne przedmioty zostały już zabezpieczone przez saperów.
Przypominamy!
Niewybuchów nie wolno odkopywać, dotykać, podnosić, przenosić, uderzać, rozbijać, rzucać, podgrzewać (np. wrzucać do ogniska) czy manipulować nimi w jakikolwiek sposób. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci.
komisarz Ewa Rejn - Kozak