"Przesyłka 2024" - policyjne ćwiczenia dowódczo - sztabowe w Puławach
Do jednego z obiektów na terenie Puław kurier dostarcza tajemniczą przesyłkę. Z pudełka wysypuje się biały proszek, a na doczepionej do niego kartce widnieje napis o śmiertelnej niespodziance. Zarządca firmy powiadamia służby. Tak w skrócie przedstawia się scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Przesyłka 2024”, jakie przeprowadzili w piątek puławscy policjanci, przy współpracy ze strażą pożarną oraz inspekcją sanitarną. Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur w praktyce oraz doskonalenie umiejętności współdziałania w sytuacjach kryzysowych.
W piątek w Puławach odbyły się ćwiczenia dowódczo – sztabowe pod kryptonimem "Przesyłka 2024". Organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Puławach, a udział w nich wzięli również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Puławach oraz pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Puławach.
Zgodnie ze scenariuszem, funkcjonariusze otrzymują informację o tajemniczej przesyłce, która dotarła do jednego z obiektów na terenie Puław. Z relacji zarządcy obiektu wynika, że przesyłkę dostarczył nieznany nikomu kurier, który pozostawił ją za drzwiami wejściowymi i odjechał. Z pudełka wysypuje się biały proszek, a na doczepionej kartce widnieje napis, że w środku znajduje się śmiertelna niespodzianka. Zaniepokojony zarządca powiadamia służby.
Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny puławskiej komendy kieruje na miejsce patrol prewencji, który potwierdza zgłoszenie oraz informuje o potrzebie skierowania na miejsce policyjnego pirotechnika. Kolejni policjanci zabezpieczają teren wokół obiektu dla osób postronnych. Trwa ustalanie danych kuriera oraz okoliczności dostarczenia przez niego przesyłki. Zarządca obiektu podejmuje decyzję o ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w budynkach firmy.
Policjant z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko - Pirotechnicznego KPP w Puławach stwierdza, że w pudełku nie ma ładunku wybuchowego. Znajduje się w nim substancja nieznanego pochodzenia, która może powodować skażenie chemiczne dla osób mających z nią kontakt. Osoby, które miały do czynienia z przesyłką, w tym policjanci zostają odizolowane. Dyżurny wzywa na miejsce straż pożarną oraz pracowników inspekcji sanitarnej.
Kolejne służby, w ramach swoich kompetencji i zgodnie z procedurami sprawdzają przesyłkę. Powiadomiony zostaje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego - osoby mające kontakt z tajemniczą przesyłką należy ulokować w bezpiecznym miejscu do czasu otrzymania wyników badań substancji z pudełka. Strażacy identyfikują substancję znajdującą się w pudełku jako materiał biologiczny, a następnie, po wspólnej decyzji straży oraz inspekcji sanitarnej zabezpieczają ładunek do transportu. Transport ładunku do odpowiedniego laboratorium realizuje specjalistyczny zastęp straży pożarnej. Miejsce zdarzenia zostaje poddane oględzinom przez policjanta dochodzeniowego oraz technika kryminalistyki.
Po zakończeniu ćwiczeń funkcjonariusze biorący udział w działaniach podsumowali realizowane zadania. Omówiono poszczególne etapy działań i spostrzeżenia funkcjonariuszy oraz innych uczestników. Wnioski płynące z działań są bardzo ważne i mają ogromne znaczenie na przyszłość. Piątkowe ćwiczenia miały bowiem na celu nie tylko sprawdzenie procedur obowiązujących służby, ale przede wszystkim ich doskonalenie. Wymiana doświadczeń, określenie kompetencji poszczególnych służb i instytucji są bowiem kluczowe do prawidłowej oceny i realizacji działań kryzysowych.
komisarz Ewa Rejn - Kozak