Policjancji zorganizowali akcję "Stop niszczeniu wąwozów" w gminie Kazimierz Dolny
W miniony weekend policjanci z komisariatu w Kazimierzu Dolnym zorganizowali na terenie swojej gminy działania "Stop niszczeniu wąwozów". Wspólnie ze strażą leśną, służbą parków krajobrazowych i edukatorami ekologicznymi, z ziemi i powietrza monitorowano wąwozy od Zbędowic po Bochotnicę, kontrolowano osoby, które bez zezwolenia wjeżdżały na tereny leśne oraz poruszały się pojazdami typu motocykle crossowe, samochody terenowe czy quady.
Sobotnie działania zostały zorganizowane przez Komisariat Policji w Kazimierzu Dolnym. Uczestniczyli w nich także policjanci ruchu drogowego z Puław, funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz policjant - operator drona z KPP w Lubartowie, strażnicy leśni z Nadleśnictw w Puławach, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim i Parczewie oraz pracownicy Służby Parków Krajobrazowych z Oddziałów w Lubartowie, Janowie Lubelskim i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie.
Działania „Stop niszczeniu wąwozów” ukierunkowane były na wyeliminowanie ruchu pojazdów terenowych po wąwozach lessowych na terenie prawnie chronionym Natura 2000 oraz Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Agresywni i często działający bez wyobraźni kierowcy pojazdów mechanicznych, wjeżdżając samochodami offroadowymi, motocyklami crossowymi lub quadami na tereny cenne przyrodniczo dopuszczają się niszczenia wąwozów, roślinności czy płoszenia zwierząt.
Aby temu zapobiegać, służby połączyły swe siły i w efekcie siedmiu kierowców, którzy w sobotę pojawili się w wąwozach na terenie gminy Kazimierz Dolny zostało skontrolowanych. Sprawdzona została trzeźwość kierujących oraz stan techniczny pojazdów, którymi się poruszali. Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na to, czy pojazdy posiadają niezbędne wyposażenie oraz czy nie przekraczają norm hałasu. Kierowcy, którzy złamali przepisy zostali ukarani mandatami karnymi. Niektórzy offroadowcy widząc uczestników patrolu sami zrezygnowali z wjazdu na teren wąwozów. Z całą pewnością patrole antyoffroadowe będą cyklicznie kontynuowane aby uświadomić miłośnikom tego typu aktywności jak bardzo ich działalność szkodzi środowisku naturalnemu.
fot. KP w Kazimierzu Dolnym/Marek Łukasiak Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych