Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej i BHP w puławskiej komendzie
W Komendzie Powiatowej Policji w Puławach odbyło się kolejne z cyklu szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Często zdarza się, że policjanci jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce zdarzenia bądź wypadku, gdzie udzielają pierwszej pomocy do czasu przyjazdu służb medycznych dlatego tak istotna jest znajomość zasad i procedur związanych z tym zagadnieniem. Jednocześnie należy pamiętać, że udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest obowiązkiem każdej osoby, nie tylko ratownika medycznego, strażaka czy policjanta.
Szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy, które odbyło się ostatnio w puławskiej komendzie jest jednym z cyklu szkoleń, które regularnie odbywają się w naszej jednostce. Pracownica odpowiedzialna za to zagadnienie, Pani Anna Solecka dba, aby szkolenia były nie tylko teoretyczne, ale jak najbardziej praktyczne i merytoryczne. Poza zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, takimi jak bezpieczne zachowanie się w służbie i pracy, znajomość procedur np. poekspozycyjnych w przypadku kontaktu z osobą chorą na choroby zakaźne, pracownica przekazuje informacje dotyczące ewakuacji w sytuacjach zagrożenia, zasady zachowania się i sposoby na bezpieczne opuszczenie budynku czy też procedury w przypadku zaistnienia wypadku w pracy lub służbie.
Z kolei szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej od kilku lat prowadzi nasz kolega z Komisariatu Policji w Kurowie, sierż. szt. Łukasz Kęsik, który jest również ratownikiem z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Podczas szkolenia Łukasz najpierw teoretycznie omówił zagadnienie pierwszej pomocy, a następnie przeprowadził zajęcia, na których funkcjonariusze ćwiczyli, między innymi prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na specjalnie do tego celu przygotowanych fantomach, w tym fantomie niemowlęcia. Policjanci mieli także możliwośc wypróbować urządzenie AED, które jest doskonałym narzędziem do udzielania pomocy i znajduje się w większości instytucji oraz budynków użyteczności publicznej.
Nie zabrakło informacji o tym jakie obrażenia i w jaki sposób można zaopatrzeć w ramach pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacji sprzętu oraz środków służących do udzielania pomocy oraz przykładów z życia - prawdziwych historii ze służby, podczas których nasi policjanci ratowali życie.
Znajomość udzielania pierwszej pomocy jest niezbędna w codziennej służbie i życiu. Bardzo często zdarza się, że policjanci jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce zdarzenia bądź wypadku, gdzie udzielają pierwszej pomocy do czasu przyjazdu służb medycznych. Jednocześnie należy pamiętać, że udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest obowiązkiem każdej osoby, nie tylko ratownika medycznego, strażaka czy policjanta.
Warto pamiętać, że mówią też o tym przepisy: "Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." (art. 162 § 1 Kodeksu Karnego).
komisarz Ewa Rejn-Kozak