Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który potrwa od 17 do 23 lutego, to kolejna edycja akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, związanej z ustanowieniem 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Podczas Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem każda zainteresowana osoba będzie mogła uzyskać bezpłatną poradę prawną w wielu instytucjach, w tym w jednostkach Policji w całym kraju.
W preambule do ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw ustawodawca wskazał na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Obchody mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą mają być spotkania z funkcjonariuszami Policji w ich jednostkach, jak i poza.
W dniach od 19 do 23 lutego br. taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach Policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.
Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To ponad 300 miejsc działających w całej Polsce, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc. Prawną i psychologiczną, a w razie potrzeby również materialną, dostosowaną do potrzeb.
Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości: Znajdź Ośrodek Pomocy
Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl
Zapraszamy po bezpłatne porady prawne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem do komend i komisariatów Policji w całym kraju.