Aktualności

Nietrzeźwy kierował hulajnogą elektryczną. Przewrócił się i doznał poważnych obrażeń

Data publikacji 28.04.2025

Mający dwa mg/l alkoholu w organizmie (ponad 4 promile!) 40-latek, jadąc hulajnogą elektryczną przez Puławy przewrócił się i doznał poważnych obrażeń ciała. Teraz grozi mu kara grzywny nie mniejsza niż 2 500 złotych. Apelujemy o rozsądek i przypominamy przepisy dotyczące użytkowania sprzętów, takich jak hulajnoga elektryczna.

Hulajnogi elektryczne zyskują na popularności, dlatego warto znać zasady i przepisy dotyczące poprawnego korzystania z tego urządzenia. Bezwzględna trzeźwość, powinna być dewizą wszystkich kierowców, tych jeżdżących na hulajnogach również. Kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczne i zabronione. To wykroczenie, za które kara grzywny wynosi nie mniej niż 2 500 zł.

Przekonał się o tym 40-latek z powiatu zwoleńskiego, który wczoraj (27 kwietnia) w Puławach, kierując hulajnogą elektryczną doprowadził do zdarzenia drogowego. Mężczyzna jadąc ulicą Centralną, stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Ze względu na doznane obrażenia został przetransportowany karetką do szpitala w Puławach. Badanie na trzeźwość wykazało, że 40-latek jest nietrzeźwy. Miał ponad 2 mg/l alkoholu w organizmie. 

Za kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi mu grzywna w wysokości nie mniejszej niż 2 500 złotych. 

Przypominamy!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – Prawo o ruchu drogowym – hulajnoga elektryczna jest pojazdem. Poruszać się nią może tylko jedna osoba, a kierując nią pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, popełnia się wykroczenie. Z hulajnogi elektrycznej na drodze publicznej może korzystać każdy, kto ukończył 18 lat. Osoby poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii; AM, A1, B1 lub T. Zabronione jest natomiast korzystanie z takiego pojazdu na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10. roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

komisarz Ewa Rejn-Kozak

Powrót na górę strony