Dwie osoby wypadły z łodzi motorowej. Apelujemy o rozwagę na wodzie!
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na Wiśle w Puławach. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej po tym, jak łódź zaczepiła o linę cumowniczą pogłębiarki. Na szczęście małżonkom udało się samodzielnie wydostać z wody, skończyło się na ogólnych potłuczeniach. Z uwagi na stan nietrzeźwości, mężczyzna usłyszał zarzut kierowania łodzią motorową w stanie nietrzeźwości w ruchu wodnym. Sezon wodny dopiero się rozpoczyna - apelujemy o rozwagę!
W niedzielę wieczorem do dyżurnego puławskiej komendy wpłynęła informacja, że na Wiśle w Puławach przewróciła się łódź, a płynący nią ludzie, po wydostaniu się z wody utknęli na kamieniach pod mostem, nie mają jak przedostać się do brzegu. Służby, które dotarły na miejsce udzieliły im pomocy i pomogły przedostać się na brzeg. Ze względu na niegroźne obrażenia wymagające zaopatrzenia, których doznała kobieta zadysponowano do niej zespół ratownictwa medycznego.
Policjanci ustalili, że łodzią sterował 52-latek z powiatu puławskiego. Płynął wraz z 44-letnią żoną. W pewnym momencie łódź zaczepiła o linę cumowniczą pogłębiarki i wywróciła się, a płynące nią osoby wpadły do Wisły.
Badanie wykazało, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Miał niespełna promil alkoholu w organizmie. Gdy wytrzeźwiał, został przesłuchany. Policjanci przedstawili mu zarzut kierowania łodzią motorową w stanie nietrzeźwości. Za swój czyn będzie odpowiadał przed sądem.
Przypominamy i apelujemy!
Sezon wodny dopiero się rozpoczyna. Przed nami długi weekend majowy. Korzystając z wypoczynku na wodzie lub nad wodą nie zapominajmy o zdrowym rozsądku i stosowaniu się do przepisów. Zgodnie z nimi, szlak wody jest jak droga. Jeśli steruje się łodzią motorową mając do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowiada się za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila, trzeba się liczyć z odpowiedzialnością karną za przestępstwo!
Ponadto, pamiętajmy:
- Wypoczywając nad wodą należy korzystać tylko z kąpielisk strzeżonych.
- Nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie.
- Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzać się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- Pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.
- Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
- Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – takie sytuacje często kończą się kradzieżą.
- Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.