Aktualności

Debata w sprawie dopalaczy

Dwudniowa debata w Puławach została zakończona wieloma wnioskami, które w przyszłości przyniosą wymierne skutki. Tak twierdzili uczestnicy debat dot. dopalaczy. W środę na otwartej debacie rozmawiali przedstawiciele służb i instytucji, którym nie jest obojętne zjawisko zażywania dopalaczy. Wczoraj o tym samym problemie rozmawialiśmy z młodzieżą.

Puławscy policjanci wspólnie z pracownikami Urzędu Miasta w Puławach zorganizowali dwudniową debatę dotyczącą dopalaczy. Pierwszego dnia na otwartej debacie rozmawiali przedstawiciele służb i instytucji, placówek oświatowych i zdrowotnych oraz mieszkańcy Puław, którzy chętnie włączą się w inicjatywę rozwiązania problemu dopalaczy wśród młodzieży. Celem debat było wypracowanie zadań do realizacji przez powołane do tego instytucje. Zależało nam na obecności przedstawicieli instytucji oraz placówek oświatowych i zdrowotnych, którzy mają bezpośredni kontakt z młodzieżą. Chcemy zorganizować szereg rozwiązań oraz systemów informowania i prób dotarcia do jak najszerszego grona osób, których celem jest zwiększenie świadomości zażywania dopalaczy.
Po pierwszym dniu, którego policję reprezentowali m.in. Z-ca Lubelskiego Komendata Wojewódzkiego Policji ins. Jarosław Adamski oraz Komnedant Powiatowy Policji w Puławach insp. Dariusz Szkoda wypracowano kilka pomysłów, które będziemy wdrażać w działania różnych służb i instytucji. Główne z nich to:

- powiększenie katalogu dostępnych form informacji np. konkursy lub zwiększenie innych środków przekazu informacji (wizyty w szpitalach, w domach- jako działania praktyczne;
- zaproponowano i przyjęto do realizacji inicjatywę PaT – Życie bez uzależnień, „Profilaktyka a Ty, próba aktywizacji młodzieży puławskiej;
- prowadzenie programów profilaktycznych o sprawdzonej skuteczności;
- prowadzenie działań profilaktycznych długofalowych jako najbardziej skutecznych;
- współpraca jednostek samorządu terytorialnego różnego szczebla;
- edukacja rówieśnicza, rola liderów grupy;
- współpraca z rodzicami, prowadzenie programów skierowanych do tej grupy;

Wczoraj odbyła się druga cześć debaty, w której uczestniczyli uczniowie szkół w których wg badań dochodzi do pierwszego kontaktu ze środkami psychotropowymi. .

Debatę prowadził pan Leszek Iwaniak – specjalista terapii uzależnień, pracujący w Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Puławach, prowadzoną przez Stowarzyszenie MONAR.

Na debatę zaproszeni zostali uczniowie puławskich szkół gimnazjalnych – Publicznego Gimnazjum nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 2, Publicznego Gimnazjum nr 3, Publicznego Gimnazjum nr 4 oraz Niepubliczne Gimnazjum przy I Liceum Ogólnokształcącym.

Podczas debaty uczestnicy zgłosili następujące potrzeby:
-  prowadzenie profilaktycznej edukacji informacyjnej poprzez media i portale społecznościowe.
- prowadzenie działań profilaktycznych wśród uczniów od czwartej klasy szkoły podstawowej.
- realizacja programów nakierowanych na budowanie poczucia własnej wartości i rozwijanie umiejętności odmawiania. 
- promowanie nowych propozycji zdrowego stylu życia.
- organizowanie większej ilości spotkań skierowanych do nauczycieli i rodziców.
- prowadzenie edukacji rodziców na większą skalę, najlepiej poza szkołą.
- realizacja kampanii edukacyjnych o dobrej jakości przekazu, najlepiej przygotowaną przez osoby młode.

Po dwudniowej debacie wnioskujemy, że oczekiwania młodzieży oraz przedstawicieli służb i i instytucji są zbliżone. To pozwoli nam wkrótce stworzyć najlepsze rozwiązania, które zostały założone w celu debaty.

MK

Powrót na górę strony