Aktualności

Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez dzielnicowego

Data publikacji 30.05.2019

Funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni z garnizonu puławskiego stale podnoszą swoje kwalifikacje, kształcą się i doskonalą umiejętności. Bywa również, że sami są osobami szkolącymi. Od kilku lat podczas szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy, część praktyczną dotyczącą pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzi dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kurowie – asp. Artur Poniewierski.

O tym, jak ważne są umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej nie trzeba nikomu mówić. Obowiązkowe szkolenia w tym zakresie przechodzą wszyscy pracownicy urzędów i instytucji. Podobnie jest też w Komendzie Powiatowej Policji w Puławach. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy organizowane są systematycznie, a ich uczestnicy za każdym razem mają możliwość pogłębienia swojej wiedzy i zwiększenia umiejętności. Jak pokazuje nasze doświadczenie, zdobyta podczas szkoleń wiedza, niejednokrotnie przydała się funkcjonariuszom podczas ratowania życia ludzkiego.

W ramach organizowanych w komendzie w Puławach szkoleń odbywają się też zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Od kilku lat prowadzi je dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kurowie – asp. Artur Poniewierski, który posiada tytuł ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej i zawsze służy pomocą, nie tylko społeczeństwu, ale również kolegom i koleżankom z pracy. Mając na względzie specyfikę służby w naszej formacji i to, że często jesteśmy pierwsi na miejscu zdarzeń asp. Poniewierski podczas szkoleń omawia szereg zagadnień mogącym zaistnieć podczas codziennej służby i pracy puławskich policjantów i pracowników.

Podczas wczorajszego szkolenia dzielnicowy Poniewierski zaprezentował m.in. sposób ewakuacji osób poszkodowanych z pojazdów w wypadkach komunikacyjnych, omówił w jaki sposób wykonać stabilizację kręgosłupa odcinka szyjnego oraz zatamować krwotok kończyn. Dużo uwagi poświęcił również przypadkom zachłyśnięć i zakrztuszeń, w tym małych dzieci oraz zaprezentował sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach. Przypomniał również działanie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), którego obsługa wbrew pozorom nie jest trudna, a jego zastosowanie może uratować życie. Warto wspomnieć, że KPP w Puławach również posiada taki defibrylator.

E.R.K.

Powrót na górę strony