Bezpieczne wakacje – kontrole i porady
Dbając o bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży policjanci zajmujący się profilaktyką oraz dzielnicowi sprawdzają miejsca wypoczynku letniego na terenie powiatu puławskiego. Spotykają się z organizatorami, przedstawiając wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, a także przeprowadzają pogadanki na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w wakacje, w szczególności nad wodą.
Od początku wakacji policjanci zajmujący się profilaktyką oraz dzielnicowi z Puław i rejonu przeprowadzają kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu puławskiego. Celem takich wizyt jest zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzegania porządku w miejscach wypoczynku. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę utonięć, do których dochodzi na terenie całego kraju, bezpieczeństwo nad wodą pozostaje w szczególnym zainteresowaniu funkcjonariuszy. O bezpieczeństwo korzystających z wypoczynku nad wodą dbają też policjanci pełniący służbę na policyjnej łodzi, którzy zwracają uwagę zarówno na osoby kąpiące się, jak też pływające na różnego rodzaju sprzętach wodnych.
Podczas kontroli kolonii i obozów sportowych oraz harcerskich przedstawiane są wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa oraz zasady postępowania w przypadku zaistnienia zagrożeń i zdarzeń losowych. Policjanci przypominają też zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, przeprowadzają pogadanki z uczestnikami obozów i zgrupowań.
Pamiętajmy, żeby bezpiecznie wypocząć nad wodą i nie doprowadzić do tragedii należy pamiętać, żeby:
- z kąpieli korzystać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, najlepiej strzeżonych przez ratowników wodnych,
- nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, który bywa złym doradcą i powoduje, że niewłaściwie postrzegamy swoje możliwości,
- zapoznać się i zawsze przestrzegać regulaminu kąpieliska, stosować się do uwag i zaleceń ratownika,
- nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni, w czasie burzy, deszczu lub gdy wieje porywisty wiatr,
- nie skakać do wody będąc rozgrzanym, przed wejściem do wody ochlapać nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego,
- nie pływać w miejscach nieznanych, gdzie jest dużo wodorostów lub zawirowań wody,
- bezwzględnie przestrzegać zakazu skakania do wody, zwłaszcza „na główkę”, szczególnie w miejscach nieznanych,
- nie przeceniać swoich umiejętności pływackich i szybko wyjść z wody, gdy odczuwa się zmęczenie lub doznało się skurczu mięśni,
- szczególną opieką otaczać dzieci. Należy pamiętać o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody i stale obserwować aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc dzwoniąc pod nr tel. alarmowego 112.
E.R.K.