Szkolenia dla policjantów we współpracy z MOPS
Podczas codziennej służby policjanci kontrolują miejsca, gdzie przebywają osoby narażone na wychłodzenie, ale także uczestniczą w szkoleniach by jeszcze lepiej realizować zadania wynikające z Ustawy o Policji. W tegorocznych szkoleniach uczestniczyły przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach, na czele z Panią Dyrektor – Beatą Wagner.
Zgodnie z Ustawą o Policji jesteśmy formacją służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony jej bezpieczeństwa, a jednym z podstawowych zadań jest ochrona życia i zdrowia. Zobowiązuje to Policję do podejmowania szeregu działań mających na celu eliminację zdarzeń z udziałem osób bezdomnych, nieporadnych życiowo czy też w stanie upojenia alkoholowego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji najtragiczniejszych, spowodowanych wychłodzeniem organizmu.
Do zadań, które realizujemy należy zaliczyć identyfikowanie grup wysokiego ryzyka, określanie ich rozmiaru oraz monitorowanie skali zjawiska bezdomności na terenie naszego powiatu. W tym celu nawiązujemy kontakty z władzami samorządowymi, instytucjami pomocowymi, organizacjami pozarządowymi i mediami.
W codziennej służbie, policjanci prewencji, kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie, sprawdzają pustostany, udzielają pomocy każdej osobie znajdującej się w sytuacji trudnej.
Ponadto, funkcjonariusze stale podnoszą swoje kompetencje, wiedzę z tego zakresu, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, zarówno wewnętrznych jak też prowadzonych przez podmioty zewnętrzne.
We wczorajszym szkoleniu, dotyczącym podejmowania interwencji wobec osób będących w kryzysie bezdomności, uczestniczyły przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach. Omówione zostały środki i możliwości jakimi dysponuje MOPS w celu pomocy osobom będącym w sytuacji kryzysowej oraz aktualna sytuacja osób bezdomnych na terenie Puław. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany informacji na temat działań podejmowanych wobec osób będących w trudnej sytuacji kryzysowej oraz początkiem szerszej współpracy, w imię wspólnej pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
E.R.K